Jak zorganizovat Black Friday či vánoční výprodeje pro váš podnik

V roce 2023 připadá Black Friday na 24. listopad. Tento den zahajuje třídenní výprodejovou událost. Se správnou přípravou a chytrým přístupem můžete během tohoto slevového období získat téměř měsíční tržby, posunout svou značku a rozšířit zákaznickou základnu. Ukážeme vám, jak účinně a aplikovatelně lze prodávat online během Black Friday či jiných svátečních akcí a představíme příklady z minulých let.

Plánování výprodeje a slev

Než začnete tvořit nabídky a vytvářet reklamní kreativy, je důležité provést důkladný průzkum vašich možností. Konkrétně:

 • Ohodnoťte veškerý sortiment, který můžete nabídnout.
 • Určete, které produkty nebo služby jste připraveni nabízet se slevou.
 • Rozhodněte se, jak velká sleva bude na konkrétní produkt.

Nicméně, poskytnout pouze slevu nestačí. Mějte na paměti, že vaši konkurenti se také aktivně připravují na slevové týdny Black Friday / Vánoce. Proto přemýšlejte o dalších bonusových výhodách, které můžete nabídnout.

Například:

 • Dopravu zdarma.
 • Dárek při nákupu nad určitou částku.
 • Dodatečnou slevu při překročení určité částky u objednávky.

Ve fázi plánování bude užitečné získat co nejvíce informací pro analýzu, včetně:

 1. Data o chování uživatelů ve vaší zemi a oblasti: oblíbené kategorie produktů, průměrné částky nákupů, aktivní období.
 2. Sestavenou analytiku pro různé typy podnikání a témata: v závislosti na typu zboží nebo služby se data mohou výrazně lišit.
 3. Vlastní analýzu za minulý rok: co mělo největší poptávku, které kategorie přinesly největší zisk.
 4. Případy úspěchu společností a marketingových agentur: můžete z nich čerpat inspiraci pro zajímavé triky a akce.
 5. Analyzujte loňský zájem v Google Trends – zadejte klíčový dotaz spojený s konkrétním produktem a podívejte se, jak moc velký zájem o něj byl v předešlých výprodejových a svátečních akcích – Black friday, Vánoce. Zde můžete také porovnat popularitu různých dotazů.

Na základě přípravy byste měli mít dostatek dat k vytvoření atraktivních nabídek pro zákazníky. Nicméně… před spuštěním reklamy je nutné uvažovatjakou si zvolit platformou, kam budete přivádět zákazník.

Příprava webové stránky

Hlavní stránka. I přes to, jak reklama může být lákavá na externích zdrojích, o svou návštěvnost webových stránek rozhoduje klient. Informace o slevových akcích (Black friday, vánoční akce) a jejích hlavních podmínkách by měly být zřejmé hned na úvodní stránce. Prvním krokem je připravit titulní obrázek pro hlavní stránku.

Uveďte:

 • Datum a čas začátku události;
 • Velikost nabízených slev;
 • Případné a dodatečné akce / nabídky.

A samozřejmě vytvořte zajímavý design pro titulní ilustraci. Například se tradičně pro Black Friday používají základní barvy: bílá, černá a červená. Nicméně neexistují žádné přísné standardy, tím můžete být kreativní a využít různé kombinace barev.

Propagační stránka (Landing page). Pro detailnější informace o svátečních akcích můžete vytvořit samostatnou stránku na webu nebo takzvanou „landing page,“ na kterou budete převádět uživatele z reklamy.

Formulář pro odběr. Během slevového období může firma provádět rozšiřování svého seznamu odběratelů. Na webu umístěte formulář pro odběr s danou tématikou kupř. „Black Friday“ bulletinu a nabídněte možnost přihlásit se, tím oznamujete začátek prodeje a můžete posílat nejvýhodnější nabídky. V budoucnu budete moci novým odběratelům na základě zákonných důvodů nabídnout svůj pravidelný e-mailový bulletin.

Sváteční akční nabídky. Pro zvýšení zapojení návštěvníků můžete nabídnout účast na různých akcích. Například oznámíte losování o hodnotné ceny pro všechny, kteří provedou nákupy během Black Friday, vánočních slev, apod.. Cena může být dokonce samotnou slevou, ale u většího množství.

Technická kontrola. Po dokončení vizuálního designu webu se postarejte o technickou stránku věci. Zkontrolujte web na kontrolu chyb – zda všechny stránky běží správně, veškeré produkty jsou uvedeny v katalogu, košík a chat fungují na jedničku. K usnadnění procesu kontroly můžete použít různé nástroje.

Například:

 • Multibrowserviewer – aplikace pro testování webu z hlediska správného zobrazení vizuálních prvků.
 • LoadImpact – umožňuje testovat zatížení webu. Během 15 minut bude na webu 50 návštěvníků.

Práce se stávajícími zákazníky

Využijte kanály, které používáte ke komunikaci se svými zákazníky.

E-mailové zpravodaje. Oznámení o slevových týdnech nebo akcích v e-mailovém zpravodaji nestačí. V den slev, budou poštovní schránky většiny uživatelů přeplněny různými nabídkami. Vaše nabídka může být snadno přehlédnuta. Proto spusťte e-mailovou kampaň s dostatečným předstihem – 7 – 10 dní před samotnou výprodejní akcí (např. Black Friday, vánoční slevy). Slevy těsně před začátkem slevového období připomeňte.

Doporučujeme nastavit automatický řetězec emailů s následujícím obsahem:

 1. Oznámení o slevách (datum zahájení, podmínky) – 10 dní předem.
 2. Upozornění na brzký začátek akce – několik hodin před zahájením.
 3. Seznam zajímavých nabídek během slevové týdne “Black friday” – po zahájení slevového období.
 4. Upozornění na blížící se konec slev – 3 – 4 hodiny před skončením slev.
 5. Exkluzivní nabídka pro odběratele (dodatečná sleva pomocí promo kódu nebo produkty, které nejsou součástí běžných slev) – několik hodin před koncem slevového období.
 6. „Poslední šance“ (neočekávaná nabídka pro ty, kteří nestihli nákup) – ihned po skončení slev.
 7. Oznámení o nabídkách po např. “Black Friday” nebo “Cyber Monday” (s cílem udržet zákazníky a přeměnit je na pravidelné klienty) – několik hodin po skončení Black Friday.

Co se týče obsahu, snažte se být co nejstručnější, protože je nepravděpodobné, že odběratelé budou zkoumat mnohostránkové e-maily. Vše podstatné by mělo být hned jasné na prvních řádcích.

Snažte se vymyslet takový předmět e-mailu, který přesvědčí příjemce, aby zprávu otevřel:

 • Zmiňte výši slevy.
 • Uveďte kategorie produktů se slevou.
 • Nabídněte prvním zákazníkům maximální slevu.
 • Přidejte k slevě informace o dodatečných bezplatných službách nebo dárcích.

Čím nejsme omezeni je design. Gamifikace, výrazné ilustrace, neobvyklý styl – můžete použít libovolné prvky designu, které pomohou upoutat pozornost uživatelů a vyniknout mezi konkurenty.

SMM. Oznámení o výprodejovém týdnu na sociálních sítích pomůže šířit informace mezi odběrateli a získat nové zákazníky. Pokud budou vaše příspěvky zajímavé, budou je odběratelé sdílet se svými přáteli.

Typy příspěvků, které mohou přitáhnout pozornost:

 • Humor. Něco vtipného spojeného se svátečními slevami. Můžete vtipně okomentovat produkt, značku nebo změnit slogan.
 • Nabídka „1+1=3“. Například nabízíte tři drahé věci za cenu dvou. Odběratelé mohou sdílet příspěvek se svými přáteli.
 • Příspěvek s dárkem za sdílení. Odběratelé budou ochotně sdílet příspěvek výměnou za zaručenou cenu. Tuto cenu můžete slíbit i novým odběratelům, kteří se připojí k vaší komunitě a udělají sdílení.
 • Příspěvek se „zmizelými nabídkami“. Každou 1- 2 hodiny zveřejňujte příspěvky s nabídkou super slevy pro prvního reagujícího uživatele. Nadšení odběratelé budou sledovat vaše příspěvky v naději, že „chytnou“ slevu.

Retargeting. Nastavte cílenou reklamu na své odběratele a ty, kteří již interagovali s vaší značkou na sociálních sítích. Doporučujeme spustit kampaň včas – před začátkem prodeje oznamte výprodeje např. “Černý pátek” a po spuštění slev zobrazujte bannery s nejvýhodnějšími nabídkami.

Pomocí retargetingu můžete „dohonit“ návštěvníky webu a zobrazovat jim relevantní reklamu. Například uživatel přišel na web poprvé v Černý pátek a odešel, aniž by něco koupil. Zobrazte mu výhodnou nabídku ve vyhledávání nebo v kontextové mediální síti a možná se vrátí pro nákup.

Hlavně nezapomeňte včas nainstalovat na web pixely pro sběr dat pro retargeting. Zobrazujte návštěvníkům reklamy po určitých akcích – například pokud stráví na webu více než pět minut nebo navštíví určitou sekci. Také můžete zobrazit nabídky s produkty, které si návštěvníci prohlíželi v obchodě.

SMS. Pokud máte databázi telefonních čísel zákazníků, proveďte SMS rozesílání s oznámením slevových akcí – “Černého pátku”. Ne všichni zákazníci sledují novinky na webu, aktivně komunikují na sociálních sítích nebo se přihlašují k e-mailovým zprávám.

Referral program. Spusťte akci „Přiveď přátele a získej další slevu“. Lze měnit výši slevy v závislosti na počtu kupujících, kteří přišli prostřednictvím referenčního odkazu. Určitě informujte o referrálním programu na hlavní stránce webu a na sociálních sítích.

Poukazy. Nabídněte nákup poukazu se slevou pro rodinu a blízké. V období vánočních a novoročních svátků budou takové nabídky aktuální.

Přilákání nového publika

Černý pátek je obdobím, kdy můžete výrazně rozšířit dosah publika a získat nové zákazníky. V tomto období lidé aktivně prozkoumávají různé nabídky a hledají informace o slevách.

PPC reklama. Pokud již používáte PPC reklamu, není nutné spouštět novou kampaň. Jen trochu upravte reklamu:

 • Přidejte k běžným klíčovým slovům frázi zvolené slevové akce např. „Černý pátek“ – „Černý pátek + / vaše klíčová slova /“. Takový text může zvýšit konverze. Nedoporučujeme však používat frázi „Černý pátek“ jako samostatný klíč, protože by byla příliš obecná.
 • Přidejte k reklamám druhý nadpis s oznámením Černého pátku, velikostí slevy a délkou akce. To zvýší relevantnost reklamy pro uživatele.

Při spuštění nové kampaně vytvořte několik reklam s nejvýhodnějšími nabídkami a testujte různé varianty, pravidelně vypínejte málo efektivní nabídky.

Můžete nastavit automatická pravidla pro spuštění a zastavení kampaní. Avšak nastavování sazeb je lepší provádět ručně. Systém nemá totiž dostatek času k provedení správné analýzy. Musíte být tedy připraveni rychle provádět změny v nastavení zobrazení.

Cílená reklama. Spusťte cílenou reklamu na sociálních sítích pro vaši potenciální cílovou skupinu. To vám pomůže přilákat nové zákazníky, včetně těch, kteří se značku předtím neznali.

Co je třeba brát v úvahu:

 • Napište název akce – „Černý pátek“. Získáte tím pozornost uživatelů, kteří v tomto období hledají slevy.
 • Uveďte výši slevy velkým písmem. Uživatel by neměl hledat informace o možných výhodách.
 • Zrcadlete rozdíl mezi cenami. Například ukážte běžnou cenu zboží a cenu se slevou. Uživatel tak uvidí konkrétní úsporu při nákupu.
 • Zvýrazněte omezenou dobu akce. Napište, na kolik dní nebo hodin sleva platí.
 • Snažte se udělat banner co nejvýraznějším. Používejte černobílé vizuály, jasné barvy, velká písma a animaci.

SMM. Výše jsme již hovořili o reklamních možnostech ve vlastních komunitách. Ale neměli byste ignorovat propagaci skrze jiné skupiny. Můžete najít velké komunity, kde je vaše cílová skupina, a domluvit se s administrátory na umístění reklamního příspěvku. Tato možnost je atraktivní tím, že takové příspěvky nezablokuje AdBlock. Běžnou cílenou reklamu nevidí uživatelé, kteří používají různé blokovací nástroje pro reklamu.

Influencer marketing. Opinion leaders a bloggeři vám pomohou rozšířit dosah vaší cílové skupiny. Najděte populární uživatele, kteří mohou hovořit o vašich svátečních akcích ve svých příspěvcích, videích nebo stories. Tuto metodu lze použít k přilákání zákazníků z Facebooku, Instagramu, YouTube či TikToku. Chcete-li sledovat výsledky spolupráce s influencery, použijte promo kódy s dodatečnou slevou.

Příprava před spuštěním

V den akce se může vždy něco pokazit.

Například:

 • Reklamy s klíčovými produkty zaujímají nízké pozice. Možná by stálo za to změnit text reklamy nebo nahradit nabídku jiným produktem.
 • Prodeje klíčových produktů chybí. Předem si promyslete několik typů nabídek s různými kategoriemi produktů.
 • Manažeři nestíhají zpracovávat objednávky. Nastavte automatické zpracování pro situace, kdy není potřeba asistence manažera.
 • Mohou nastat i jiné mimořádné události: vyprodané zboží, vyčerpán reklamní rozpočet, stránka se „seká“. Předem připravte řešení pro nepředvídané okolnosti a určete, kdo může rozhodnout. V tomto případě mohou diskuse s vedením a dlouhá schvalování zpomalit všechny pozitivní výsledky.

Zajistěte také rychlou reakci na všech komunikačních kanálech. Případně připojte další zaměstnance. Zákazník, který v tuto dobu požádá o pomoc, by měl dostat okamžitou podporu bez ohledu na vaše pracovní vytížení. V opačném případě jednoduše odejde ke konkurenci.

Na předvečer tak velké akce, kterým je právě i Černý pátek proveďte týmový meeting. Upozorněte kolegy, že bude třeba tvrdě pracovat, a to nejen pro poradce a operátory: marketéři musí sledovat průběh kampaní, vývojáři spravují chod stránky atd. Jakékoliv selhání stránky nebo prodejního procesu v tomto období může znamenat neúspěch celé akce.

Nakonec, znovu zkontrolujte:

 • že je dostatek zboží na skladě;
 • že web a ostatní komunikační kanály úspěšně fungují;
 • že odpovědní zaměstnanci zodpovídají za toto období;
 • …a začněte přijímat objednávky a uskutečňovat prodeje!

Co dělat po slevových akcích jako Černý pátek

Po dokončení marketingové akce:

 1. Vypněte reklamní kampaně bez automatického zastavení.
 2. Zapněte své běžné inzeráty a vraťte původní sazby. Pokud jste dříve používali automatickou strategii při přiřazování sazeb, tak se řiďte historickými daty.
 3. Vyměňte Černopáteční nebo jiné sváteční bannery na sociálních sítích.
 4. Odeberte reklamní bannery o výprodeji ze stránky.
 5. Analyzujte data v Google Analytics. Vytvořte zprávy a udělejte závěry z akce. Tato informace vám bude užitečná příští rok.
 6. Spočítejte zisk, oslavte úspěch kampaně a uschovejte si tento návod až do dalšího informačního boomu.

Black Friday je skvělá příležitost, jak využít slevy a marketing. Naše agentura může nejen pomoci s web, reklamou nebo SMM, ale i plánováním nebo auditem. Pokud byste chtěli pomoci, stačí nám napsat na e-mail nebo kontaktní formulář. Rádi s čímkoliv pomůžeme nebo odpovíme.

Chcete pomoci s vaším projektem?